neyi nasıl nereden

 

2019 BULUŞMASI ile gülen yüzler… en mutlu BEN

  • 3.BULUŞMA 2019 Waldorfia-hago nun misafirliğinde 9-10 Kasım, İzmir’de Kordon Hotel’deyim… Heyecanla günleri sayıyorum. Bu 2 günlük atölyede, nesbb kalıbıyla bebek yapımı ve 3 ayrı tarzda saç yapımı çalışması yapılacak… Atölye sonrası detaylar Waldorfia-hago sayfasında yayınlanacaktır.
  • 2.BULUŞMA 2018
    Waldorfia-hago nun düzenlediği 13-14 Ekim 2018 tarihinde, İzmir’de Kordon Hotel’de yaptığımız çalışmamız bizlere yolumuzun gittikçe uzadığını gösterdi. Detaylarla dolu zamanın nasıl aktığını anlamakta oldukça zorlandık. Bu çalışmanın detaylarını ve Waldorf Bebekleri ile ilgili birçok malzemeyi, öyküyü Waldorfia-hago sayfasında bulabilirsiniz.

Çok sık biraraya gelmesek de hepimiz bir tık kadar yakınız. Kimbilir ne zaman olur benim 3. buluşmam, kimbilir….

  • 1.BULUŞMA 2016
    Sevgili Bodrum‘un düzenlediği ve Masal Mekan’ın misafirperverliğinde 26 Aralık 2016 tarihinde değerli katılımcılarla gerçekleştirdiğimiz ilk atölye çalışmamızın sonunda hem katılımcılara hem de uzakta olup da derli toplu olarak temel bilgilere ulaşmayı arzu edenler için bu sayfayı yapmaya karar verdim. Öncelikle bu yolculuğumda, Türkiye pazarinda malzeme bulma maceramın birçok kişiye rehber olacağını umuyorum.

Ana Malzemeler:
* Ten Kumaşları: Memleketimizde bugüne kadar bulabildiğim en iyi örnekler Bursa Kumaş Pazarlarında bulabildiğim yün jarseler oldu. Ancak, bunlar zamanla tüylenme, topaklanma yönünde eskime göstermektedirler. Ama yine de uygun fiyat olduğundan zaman zaman kullanmaktayım. İmkanım oldukça da waldorfdolls.co.uk den sipariş etmekteyim. Tabi ki bu kumaşlar emeğinizin karşılığını veren bir kaliteye sahipler ve verdiğiniz paraya değmektedir.
Dikkat edilmesi gereken en önemli teknik yapı; kumaşın sadece tek yönde esmeye sahip olmasıdır (yaklaşık %40 kadar)

GÜNCELLEME 08.12.2017 Waldorfia-hago değişik yapıda ve oldukça kaliteli yünleri artık buradan alıyorum….SuPPIE!

GÜNCELLEME 13.05.2017 Waldorfia-hago denemelerim sonucu oldukça kaliteli malzemeler, yurtdışına bağlı kalmayacağım için çok mutluyum. Ücretleri ise, bu kalite için oldukça uygun… Teşekkürler Oya Hanım 🙂

*Dolgu için yün: Herhangi bir yorgancıdan bulabilirsiniz. Bodrum’da yaşayanlar için adres: Gümbet kavşağından Mezarlığın oradan garajlara doğru giderken sağ tarafta yorgancı bir amca var ondan alabiirsiniz. Taranmış ve yıkanmış koyun yünü olmasına dikkat edin, son aldığım yün kuzu (:)) yünü çok yumuşak ve rengi de koyu renk olduğundan çok memnun değilim. Ancak, kuzucuğu düşünüp teşekkür edip gülümseyerek BB lerimi yaratmaya keyifle devam ediyorum… Ehh!! 15 kilo kadar alınca sanırım 2017 yılı KUZUcuk yünüyle yapılmış BB lerle dolacak gibi..

* Dikiş İplikleri: Vücudun tüm dikişlerinde ya coats NYLBOND veya Gutermann ‘ın patchwork için kullanılan ipliklerini kullanıyorum, çünkü doldurma sırasında dikişlerin kopması pek hoş olmamaktadır. Bu tür tuhafiye ihtiyaçlarını yine Bodrum’da yaşayanlar Bodrum çarşıda bulunan askinhobi.com/tr den karşılayabilirler. Sahibi Aşkın Bey malzemeler konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Zaman zaman eksiklerimi ise aşağıda linklerini verdiğim web sitelerinden karşılamaktayım.

yamayamadoll
hobium.com
funbou.com/tr

KAFA
Kafa yapımı için gerekli malzemeler:
* ALÇI ÇORABInı metre olarak yamayamadoll dan temin edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 15cm uzunluk ile 1 kafa rahatlıkla çıkmaktadır.
* KOYUN / KUZU YÜNÜ (1 BB için yaklaşık 500 gram yeterli olacaktır) yıkanmış, taranmış yün kilo ile yine yamayamadoll
*TÜTÜN İPİ olarak bilinen oldukça sağlam pamuk ipliğini herhangi bir tuhafiyeciden rahatlıkla bulabilirsiniz. Sadece 1-2 bebek yapmak istiyorsanız koca ip yumağı almanıza gerek yok, evinizde bulunan herhangi bir sağlam ve açık renkli iplik de işinizi görecektir…

Aşağıdaki video dan, benim de zamanında yararlandığım, yapım aşamalarını izleybilirsiniz..

PERUK YAPMA METODU

Burada sizinle benim faydalandığım videoları paylaşmak istiyorum. Sağolsunlar dünyanın her tarafından bilgiler uçuşuyor…

öncelikle istediğiniz saç yapım ana malzemenizi, bu örgü ipliği dahi olabilir. Fazla söze ne hacet, aşağıdaki ilk video peruk örmeyi ikincisi ise  tığ ile kep örerken peruğu nasıl ekleyeceğinizi göstermektedir. Uzun ve çok özen isteyen bir iş olduğunu kabul ediyorum ancak inanın değer….

iki tel üzerine peruk örme:

 

Tığ ile kep yapma: